best school in bhopal

1

NAME OF THE SCHOOL

SHARDA VIDYA MANDIR

ADDRESS OF THE SCHOOL

BARKHEDI KALAN, NEAR BHDBHADA DAM, RATIBAD ROAD, BHOPAL - 462044

EMAIL

www.svmbhopal@yahoo.com

PH.NO.

07552696951

FAX NO.

07552696603

2

YEAR OF ESTABLISHMENT OF SCHOOL

1987

3

WHETHER NOC FROM STATE GOVERNMENT OBTAINED?

YES

NOC NO.

F 73/42/20-5/98

NOC ISSUING DATE

18/8/98

4

IS THE SCHOOL RECOGNIZED? IF YES, BY WHICH AUTHORITY

YES. MP SCHOOL EDUCATION DEPARTMENT, GOVT. OF MADHYA PRADESH

5

STATUS OF AFFILIATION

PROVISIONAL

AFFILIATION NUMBER

1030119

AFFILIATION WITH THE BOARD SINCE

1/4/2000

EXTENSION OF AFFILIATION UPTO

31/3/2020

6

NAME OF SOCIETY REGISTERED UNDER SECTION 25 OF THE COMPANY ACT 1956

NISHAT COLONY SHIKSHA SAMITI

PERIOD UPTO WHICH REGISTRATION OF SOCIETY IS VALID

REGISTRATION NO. 18099 DT. 08/04/1987

7

LIST OF SCHOOL MAMAGING COMMITTEE WITH THEIR POST HELD

MR. VINAY AGRAWAL

CHAIRMAN

Dr. M.M.NANDA

MEMBER,

NISHAT COLONY SHIKSHA SAMITI

MRS. NEELIMA AGRAWAL

TREASURER

 NISHAT COLONY SHIKSHA SAMITI

MR. SATYENDRA AGRAWAL

SECRETARY

 NISHAT COLONY SHIKSHA SAMITI

MR. RAJEEV DIWAKAR

MEMBER

NISHAT COLONY SHIKSHA SAMITI

JYOTI MAKHIJA

PRINCIPAL, JAWAHAR NAVODAYA VIDYALAYA, RATIBAD, BHOPAL

Dr. RAJESH SHARMA

PRINCIPAL

BAL BHAWAN SCHOOL, BHOPAL

Dr. S.N.RAI

SOCIETY NOMINEE

Dr. YOGESH GUPTA

SOCIETY NOMINEE

MRS. SHEFALI GAUTAM

MEMBER SECRETARY, PRINCIPAL

MRS. RAJAM SURESH

TEACHER MEMBER, PGT,

SHARDA VIDYA MANDIR

MRS. SUDHA KRISHNA

TEACHER MEMBER, TGT,

SHARDA VIDYA MANDIR

MRS. MEENAL SAXENA

PARENT MEMBER

MRS. PRIYA SHRIVASTAVA

PARENT MEMBER

 

8

NAME AND OFFICIAL ADDRESS OF THE CHAIRMAN

MR VINAY AGRAWAL, SHARDA VIDYA MANDIR, BARKHEDI KALAN, RATIBAD ROAD, BHOPAL

9

AREA OF SCHOOL CAMPUS

IN ACRES

4.19

IN SQ.M.

16963

BUILT UP AREA IN SQ.M.

6292

AREA OF PLAYGROUND IN SQ.M.

14572

OTHER FACILITIES

 

  • SWIMMING POOL

NO

  • INDOOR GAMES

YES

  • DANCE ROOMS

YES

  • GYMNASIUM

NO

  • MUSIC ROOMS

YES

  • HOSTELS

NO

  • HEALTH & MEDICAL CHECK UP

YES

10

DETAILS OF FEE STRUCTURE

 

TUITION FEE 2019-20

ANNUAL CHARGES

NURSERY

RS. 15600

RS. 7500

I – V

RS. 24000

RS.12300

VI – VIII

RS.25800

RS.12300

IX-XII

RS. 31200

RS. 13500

11.

TRANSPORT FACILITY

  • OWN BUSES

NO

  • BUSES HIRED ON CONTRACT BASIS

YES

  • DETAILS OF TRANSPORT CHARGES

DEPENDING ON DISTANCE

12

PARTICULARS OF TEACHING STAFF

PRINCIPAL

1

PGT

15

TGT

15

PRT

26

PET

2

HEALTH WELLNESS TEACHER

1

LIBRARIAN

1

OTHERS

15

 

13

 

DETAILS OF SALARY BEING PAID BY THE SCHOOL TO TEACHING STAFF/NON-TEACHING STAFF

 

DESIGNATION

TOTAL EMOLUMENTS

 

PRINCIPAL

GRADE 15600-39100+G.P.5400+ALLOWANCES

 

PGT

GRADE 9300-34800+G.P.3600+ALLOWANCES

 

TGT

GRADE 9300-34800+G.P.3200+ALLOWANCES

 

PRT

GRADE 5200-20200+G.P.2400+ALLOWANCES

 

PET

GRADE 5200-20200+G.P.2400+ALLOWANCES

 

COUNSELLOR

GRADE 5200-20200+G.P.2400+ALLOWANCES

 

LIBRARIAN

GRADE 5200-20200+G.P.2400+ALLOWANCES

 

OTHERS

9000 - 18000

14

MODE OF PAYMENT OF SALARY

  • NAME OF THE BANK THROUGH WHICH SALARY IS DRAWING

HDFC BANK, NEHRU NAGAR, BHOPAL

  • THROUGH SINGLE CHEQUE TRANSFER ADVICE

YES

  • INDIVIDUAL CHEQUE

NO

  • CASH

NO

15

LIBRARY FACILITIES

 

  • SIZE OF LIBRARY IN SQ.FEET

1052

 

  • NO. OF PERIODICALS

7

 

  • NO. OF DAILIES

5

 

  • NO. OF REFERENCE BOOKS

728

 

  • NO. OF MAGAZINES

18

 

  • OTHERS

9880

16

NAME OF THE GRIEVANCE OFFICER

Mrs Aaradhna Shrivastava , svmbhopal@yahoo.com, 07552696603

17

MEMBERS OF SEXUAL HARRASSMENT COMMITTEE

NAME

POST

ADDRESS

SHEFALI GAUTAM

PRINCIPAL

M 22, KOTRA SULTANABAD, BHOPAL

AARADHNA SHRIVASTAVA

PRO

Duplex 23 , Priyadarshini, Rishi Valley Rohit Nagar Phase I, BHOPAL

NEETA MALVIYA

TEACHER

E- 3/181, ARERA COLONY, BHOPAL

NISHA SHARMA

TEACHER

302, SILVER TULIP COLONY, BHOPAL

UMASHANKAR TIWARI

PARENT

A-169/4, SARVADHARMA COLONY, BHOPAL

MEETA MOTWANI

TEACHER

26/3,GEETANJALI COMPLEX, BHOPAL

18

SECTION WISE ENROLLMENT OF SCHOOL FOR THE CURRENT SESSION

CLASS

ENROLLMENT

I

157

II

138

III

148

IV

136

V

128

VI

169

VII

123

VIII

133

IX

123

X

103

XI

91

XII

88

19

ACADEMIC SESSION

APRIL TO MARCH

20

VACATION PERIOD

MAY- JUNE

21

ADMISSION PERIOD

.......

         

 

Annexure - A

  1. ACHIEVEMENTS AT DISTRICT/STATE/NATIONAL LEVEL

YEAR

DISTRICT

STATE

NATIONAL

2018

 

a.3rd prize to Paras Tyagi and Jaidev Patidar in the 8th State Level Painting Competition organized by The Ministry of Water Resources, River Development and Ganga Rejuvenation, Govt. of India

a. Bronze Medal to Kiran Yadav in the 56th Senior Artistic Gymnastics National Championship 2018

 

2017

(a) 2 Silver medals and 6 Bronze medals to Arushi Pandey in the Bhopal District Swimming Championship 2017

(b) Kartik Dewan Member of Uner 17 District Level Football Team.

  1. Gold Medal to Piyush Khatri in U – 34 Kg category in the 35th M.P.State Men Boxing Championship at Jabalpur
  2. Gold Medal to Sarvagya Dwivedi in the U – 17 category in the Open State Level Fencing Championship, 2017
  3. Silver Medal to Sarvagya Dwivedi in the U – 14 category in the Open State Level Fencing Championship, 2017
  4. Best Sportsperson Trophy to Kiran Yadav at the State Level Inter School Sports Competition at Ujjain
  5. Silver Medal to Kiran Yadav in Waltzing Table Gymnastic event at the State Level Inter School Sports Competition at Ujjain
  6. Silver Medal to Kiran Yadav in Floor Exercises Gymnastic event at the State Level Inter School Sports Competition at Ujjain
  7. Bronze Medal to Kiran Yadav in Balancing Beam Gymnastic event at the State Level Inter School Sports Competition at Ujjain
  8. State Rank 2 to Shreyansh Jain in the 18th National Science Olympiad.
  9. State Rank 6 to Honey Mishra for Class 11th and Lav Gupta for Class 12th in the 15th National Cyber Olympiad.
  10. Gold Medal to Vedant Singh in the State Senior Science Olympiad 2016-17.
  11.  1 Gold Medals and 2 Bronze Medals to Sarvagya Dwivedi in Open State Level Fencing Championship.
  12. 1 Gold Medal and 1 Silver Medal to Sarvagya Dwivedi in 62nd State Level Interschool Fencing Competition, Jabalpur.

 

  1. Kishore Vaigyanik Protsahan Yojana Fellowship Award to Vedant Singh
  2. Best Sportsperson Trophy to Sarvagya Dwivedi at the 62nd National School Fencing Championship (SGFI)
  3. Gold Medal to Kiran Yadav in    U – 17 category  in the 62nd National School Gymnastics Championship 2016-17
  4. Bronze Medal to Anurag Singh as a member of Madhya Pradesh Basketball U- 14 team at Khelo India National Level Basketball Championship 2017 at Hyderabad
  5. Himanshu Tiwari Winner in Mathematics Model Category (Ramanujan Number System), India International Science Festival 2016.
  6. V Sai Suhitha 2nd Runner Up (National Level) All India Master Stroke Interschool Drawing Competition.
  7. Silver Medal to Sarvagya Dwivedi in the 62nd National School Fencing Championship, Nalgonda, Telangana.
  8. Bronze Medal to Abhishek Joshi in the Speed Skating Competition, SGFI, Belgaon, Karnatak.

 

 

2016

(a) 2 Bronze Medals to Arushi Pandey in Bhopal District Swimming Championship, Bhopal.

(b) 3 Gold Medals, 1 Silver Medal to Sakshat Joshi in the Bhopal District Swmming Championship 2015-16.

(c) 2 Gold Medals and 1 Silver Medal to Sakshat Joshi in the 44th State Aquatic Championship 2015-16.

(d) 3 Bronze Medals in Bhopal District Under 12 Open Karate Championship.

(a) Mrs. Shefali Gautam, Principal, honoured by Akhil Vishw Gyatri Pariwar for her contribution in the field of school education.

(b) Mrs. Anita Mishra, PGT Sanskrit, honoured by Akhil Vishw Gyatri Pariwar for promoting Sanskrit Language.

(c) First Prize in the Pt. Kunjilal Dubey Youth Parliament Academy State Level Inter School Youth Parliament Competition.

(d) State Rank 9, to Lav Gupta in the 14th  National Cyber Olympiad.

(e) State Rank 1, to Shreyansh Jain in the 17th  National Science Olympiad.

(f) State Rank 2, to Shreyansh Jain in the 9th  National Mathematis Olympiad.

(g) Selection of 2 students in the 8th Vigyan Manthan Yatra, MP Council of Science and Technology.

(h) State Rank 5th, to Shreyansh Jain in the MP State Science Olympiad.

(i) State Rank 1, to Akshat Nagar in the Regional Mathematics Olympiad, State Institute of Science Education.

(j) Gold Medal to Samyak Singh in the Science Cartoon Drawing Competitioin, MP Council of Science and Technology.

(k) Silver Medal to Samyak Singh in ECO Painting, Environmental Planning and Coordination Organisation, Govt. of MP.

(l) 3rd Prize to Shweta Yadav in Interschool Drawing Competition, MP Bio-Diversity Board.

(m) Gold Medal to Shweta Yadav in Bamboo On Young Minds, MP State Bamboo Mission.

(n) 3rd Prize to Lav Gupta in the Interschool Enviro-Techno PowerPoint Presentation Competition EPCO, Govt. of MP.

(o) Gold Medal to Palak Jain in Interschool Poster Making Competition, Madhya Pradesh Medical Officers Association.

(p) Bronze Medal to Aadarsh Mahapatra in 35th Akhil Bhartiya Gulab Pradarshini Open Painting Competition Madhya Pradesh Rose Society.

(q) Silver Medal in Interschool Painting Competition Madhya Pradesh Vidhyut Vitran Company Ltd.

(r) 3 students selected for Under 14 Madhya Pradesh State Level Gymnastic Squad.

(s) Kiran Yadav Selected for Under 17 Madhya Pradesh State Level Gymnastic Team.

(t) Silver Medal to Sarvagya Dwivedi in 61st School Level State Fencing Competition, Bhopal.

(u) Silver Medal to Sarvagya Dwivedi in 61st Open State Level Fencing Championship, Gwalior.

(a) Kishore Vaigyanik Protsahan Yojana Fellowship Award to Bhavesh Santani

(b) Selection of Kaushal Patidar in the Madhya Pradesh Contingent of the Pt. Kunjilal Dubey Youth Parliament Academy to observe the Parliamentary proceedings at New Delhi.

(c) Silver Medal to Shivani Raikwar in Interschool Painting Competition organized by Ministry of Consumer Affairs, Govt. of India at NLIU Bhopal.

(d) Consolation Prize to Anant Bhavsar at National Level Interschool Painting Competition, National Book Trust, New Delhi.

2015

(a) Gold Medal to Tejas Solanki, MP State Gymnastic District Championship.

(b) 1 Gold Medal, 3 Silver Medals to Sakshat Joshi in the Bhopal District Swmming Championship 2014-15.

(a) Dev Krishna Jata Shankar Joshi Puraskar Instituted by Ustaad Alluddin Khan Sangeet Kala Academy, Govt. of Madhya Pradesh to Arts Teacher, Rajni Shingne at Khajuraho.

(b) 2nd Position to Shreyansh Jain in the Madhya Pradesh State Science Olympiad.

(c) Selection of 3 students as Members of Madhya Pradesh Mission Excellence Programme.

(d) Consolation Prize to Nancy Jain in 5th State Level Painting Competition, Ministry of Water Resources Govt. of India.

(e) 1 Silver Medal 2 Bronze Medals and 1 Consolation Prize in Madhya Pradesh State Solar Awareness Painting Competition.

(f) Gold Medal to Saksham Gandhi in 11th Madhya Pradesh Philatelic Exhibition MAPPEX Interschool Stamp Designing Competition.

(g) Selection of Abhiraj Khare in Under 19 Madhya Pradesh State Cricket Team.

(h) 1 Silver Medal and 1 Bronze Medal to Sakshat Joshi in the 43rd State Aquatic Championship 2014-15.

(i) Bronze Medal to Sakshat Joshi in 400 m Free Style in XI CBSE Cluster (Swimming) at Ratlam.

 

(a) Selection of Samyak Singh among the finalists for Doodle 4 Google National Level Interschool Doodle Making Competition.

(b) Bronze Medal (Category B) to Aarna Muramkar in All India Inter Dojo Sports Karate Championship.

(c) Bronze Medal (Category A) to Triyasha Muramkar in All India Inter Dojo Sports Karate Championship.

2014

(a) 1 Gold medal, 3 Silver Medals and 3 Bronze medals to Sakshat Joshi in the Bhopal District Swimming Championship 2013-14

(b) School NCC Contengent (Girls) winner of Best Drill Trophy, ATC camp, Bhopal

(a) 2nd Prize in Pt. Kunjilal Dubey Youth Parliament Academy State Level Inter School Youth Parliament Competition

(b) 1st Prize to Palak Jain, Danik Bhaskar Jr. Editor, State Level newspaper designing competition.

(c) Abhishek Agrawal Quarter Finalist, CBSE Table Tennis, Cluster Championship, Ajmer Region.

(d) Selection of Abhishek Singh for Madhya Pradesh State Hockey Federation Camp.

(e) Selection of Palash Pandey in State Level Satpura Trophy Football Tournament.

(f) Participation of Anant Bhavsar in the 59th State Level Gymnastic Competition.

(g) Selection of Siddharth Thakur in Bhopal Division Cricket Association Team.

(h) Gold Medal to Triyasha Muramkar in Girls Individual Kumite Shiai Karate State Championship (8 to 9 yrs category).

(i) Silver Medal to Triyasha Muramkar in Girls Individual Kata State Karate Championship, (7 to 9 yrs Category) at Indore.

(j) Gold Medal to Aarnaa Muramkar in Girls Individual Kumite Shiai Karate State Championship (6 to 7 yrs category).

(k) Gold Medal to Aarnaa Muramkar in Girls Individual Kata State Karate Championship, (7 to 9 yrs Category) at Indore.

(a) International Rank 70, State Rank 3, to Kumar Satiwik in the 3rd International English Olympiad.

(b) Selection of Kartik Pandey in the Madhya Pradesh Contingent of the Pt. Kunjilal Dubey Youth Parliament Academy to observe the Parliamentary proceedings at New Delhi.

(c) Selection of Samyak Singh in the National Camp for Drawing and Creative Art, Jawahar Bal Bhawan, New Delhi.

(d) Participation of Triyasha Muramkar in National Kumite Championship in Goa.